İnternet sitesi olmayana hapis cezası!

Yeni Türk Ticaret Kanunu’na uymayan şirket yöneticileri para ve hapis cezası ile karşı karşıya kalacak.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aynur Yongalık, Yeni Türk Ticaret Kanunuile şirketlere internet sitesi kurma zorunluluğu getirildiğini belirterek, internet sitesine konulması gereken bilgilerin konulmaması ya da içeriğin usulüne göre koyulmaması halinde şirket yöneticilerinin para ve hapis cezası ile karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu.

“Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun Şirketler Hukukuna Getirdiği Değişiklikler” konulu konferansın açış konuşmasını yapan ADSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, yeni Türk Ticaret Kanunu’nun Türkiye ve şirketlerin ticari yaşamının geleceğine damga vuracak değişimleri öngördüğünü söyledi. Şirketlerin önemli bir değişim sürecini beraberinde getiren kanuna çok iyi hazırlanması gerektiğini vurgulayan Sönmez, “Yeni kanun, şirketlerimizin kurumsallaşması, sürdürülebilirliği, rekabet gücünün arttırılması, kamu güveninin oluşturulması ve şeffaflık açısından çok önemli bir fırsat ve zemin hazırladığı belirtiliyor. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek ve yeni Türk Ticaret Kanunu’nun şirketlerimizin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve geleceğe güvenle bakmasını sağlayacak bir değişim projesi olarak benimsenmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.
Çukurova Bölgesi’ndeki aile şirketlerinin yapılanmasının gerçekleştiği limited ve anonim şirketlerin yapısı, işleyişi ve denetimi açısından da önemli değişiklikler getireceğini kaydeden Sönmez, söz konusu değişimin bir sonucu ulaşılacak etik ve şeffaf yapıların, gelecekteki ticari yaşama önemli katkılar sağlaması temennisi içinde olduklarını ifade etti.

6 AYA KADAR HAPİS, 300 GÜNE KADAR ADLİ PARA CEZASI
Çağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yücel Ertekin’in moderatörlüğünde gerçekleşen konferansta ise Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aynur Yongalık, “Ticaret Kanunu Açısından Sermaye Şirketlerine Genel Bir Bakış” konulu bir sunum yaptı.

Yeni kanunda 210 yeni madde bulunduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Yongalık, sözkonusu yasayla birlikte şirketlere internet sitesi kurma zorunluluğu getirildiğinin altını çizdi. 01.07.2013 tarihinden itibaren bu maddenin yürürlüğe gireceğini belirten Prof. Dr. Yongalık, internet sitelerinde şirket ortakları, üçüncü kişileri ilgilendiren tüm bilgilerin, şirket yöneticilerine ödenen tüm paraların, temsil ve seyahat giderlerinin, tazminatların, sigorta primleri gibi. ödemelerin de yer almak zorunda olduğunu kaydetti. Bu bilgilerin internet sitelerinde yer almaması halinde herhangi bir internet kullanıcısının şirket aleyhine dava açabileceğini dile getiren Prof. Dr. Yongalık, bu durumda şirketin yönetim kurulu üyelerinin, müdürlerin ve yönetici olan komandite ortakların 6 aya kadar hapis ve 300 güne kadar adli para cezası ile internet sitesine konulması gereken içeriği usulüne göre koymama durumunda ise 3 aya kadar hapis ve 100 güne kadar adli para cezası ile cezalandırılabileceklerini ifade etti. Yongalık, yasadaki bu düzenlemenin mevcut haliyle sakıncalar içerdiğini sözlerine ekledi.

İHA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: