İstanbul’da toplu ulaşıma zam!

İstanbul’da toplu taşıma ve okul servis ücretlerine zam yapıldı. Pamuk eller cebe baylar bayanlar 🙂

Toplu taşımada 15 Ağustos’tan itibarenuygulanacak yeni tarifeye göre, tam bilet 1.65 TL’den 1.75 TL’ye, indirimli öğrenci bileti 0.85 TL’den 1 TL’ye, tek geçişlik bilet fiyatı ise 2.5 TL’den 3 TL’ye yükseltildi. Metrobüs ücretleri ise üç durağa kadar 10 kuruş zamla tam bilet kuruş zamla 1.45 TL’ye, indirimli öğrenci ise 0.85 TL’ye çıkartıldı. Kademeli ücret sisteminin uygulandığı metrobüslerde üç durak sonrasıiçin 1.95 TL’den 2.10 TL’ye, öğrenci 0.95 TL’den 1 TL’ye çıkarıldı.

Daha önce aylık 120 lira olan Mavi kart ücreti 140 liraya, öğrenci için ise 60 liradan 70 liraya yükseltildi. Şehir hatları vapur ücretlerinde de artışa gidilirken, tam bilet 2.75 TL’den 3 TL’ye çıkarken, indirimli öğrenci geçişleri ise 10 kuruş zamla 2 lira oldu. Jeton fiyatları ise 3.5 TL’den 4 TL’ye yükseltildi.

Ulaşım Koordinasyon Merkezinden (UKOME) yapılan yazılı açıklamada, personel giderleri, akaryakıt fiyatları, enflasyon oranlarına bağlı olarak malzeme ve yedek parça girdi maliyetindeki artışlar göz önüne alınarak, toplu taşıma ücret tarifelerinde yeniden düzenlenme yapılması gerektiği belirtildi. UKOME’den yapılan açıklamada, okul servis araçlarına 2009-2010 eğitim ve öğretim yılında zam yapılmadığı belirtilirken, yeni düzenlemeyle birlikte, 25 kilometrenin üzerindeki her bir kilometre için 2.80 TL eklenecek. Açıklamada kardeş indirimi, gerekli belgeler ibraz edilmesi ve aynı okula gitmeleri halinde birinci çocuk tam, ikinci çocuk yüzde 10, üçüncü çocuktan itibaren yüzde 20 indirim olarak uygulanacağı belirtilirken, maddi durumu yeterli olmayan ihtiyaç sahibi öğrencilerin ücretsiz taşınacağı bildirildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: